Wywiad w Brazylii

Poniżej macie kolejny wywiad Shakiry, który udzieliła w Brazylii. Za przetłumaczenie treści po raz kolejny chcielibyśmy podziękować Rafałowi.

Jak się czujesz w Brazylii?

Kocham Brazylię, ludzie stąd dają mi bardzo dużo wsparcia od samego początku kariery aż do teraz. Bardzo się identyfikuję z kulturą Brazylii i czuję się trochę brazylijką.

Jak pocieszałaś Gerarda po odpadnięciu Hiszpanii?

Mam swoje sposoby, ale nie zdradzę Ci ich (śmiech). Prawda jest taka, że jesteśmy parą, w której mnie boli to, co rani jego i jego to, co rani mnie, każde z nas może znaleźć w sobie pocieszenie w trudnych chwilach.

Twoja piosenka „La la la (Brasil 2014)” okazała się ogromnym przebojem, większym niż oficjalna „We are one”. Powiedz co myślisz, kiedy mówi się o Jennifer Lopez, że chce być jak Shakira, tańczy jak Shakira itd.

Nie wydaje mi się, żeby się na mnie wzorowała. Mam dobre relacje z kolegami z branży, z koleżankami piosenkarkami, z Beyonce, Rihanną…

Podobno babcia Pique nie może doczekać się wnuczki?

Tak, ponieważ mama Gerarda miała tylko dwóch synów, a babcia marzyła o dziewczynce. Zobaczymy jednak co przyniesie los, będziemy nad tym pracować (śmiech)

 

Kolumbijka wyznała, że przeżywa właśnie wspaniały moment na poziomie osobistym i zawodowym. Dorzuciła rytmu na finale mistrzostw, występując obok Carlosa Santany, Wyclefa Jeana i Alexandra Piresa na stadionie Maracana w Brazylii.

Każdy dzień jest inny dla Shakiry, w każdej minucie doświadcza nowych emocji, a to głównie za sprawą jej synka Milana, który zapewnia jej przygody przez cały czas. Właśnie była w Brazylii na finale Mistrzostw Świata w piłce nożnej, gdzie zachwyciła fanów swoim przebojem „La la la (Brasil 2014)”, u boku Carlinhosa Browna.

Uważana za latynoską piosenkarkę z największą widownią na świecie, zdradziła, że jest w cudownym momencie swojego życia osobistego i muzycznego, co więcej jej Fundacja Pies Descalzos (Bose Stopy) dała już wiele owoców swojej działalności. Jej nowa płyta osiągnęła wielki sukces, działania społeczne się wznoszą i wciąż przekracza granice, a to wszystko bez zapominania o swoich latynoskich korzeniach.

Jeśli Twoja kariera byłaby meczem piłki nożnej, kim byś była, dyrektorem technicznym czy graczem?

Wydaje mi się, że dyrektorem technicznym, bo do tego trzeba wiedzieć jak grać na boisku, ale i poza nim. Jestem też strategiem, nie robię kroku bez przestudiowania wcześniej ruchów. Ponadto, piłka nożna jest ważną częścią mojego życia, więc to, że mam u swojego boku piłkarza, jest tak powszechne jak jedzenie.

Gdybyś miała supermoce, do czego byś je wykorzystała?

Do walki o edukację i ochronę praw człowieka

Jak wykorzystujesz sławę na tym etapie kariery?

Moja kariera przyniosła mi wiele satysfakcji, jako osoba publiczna mogę używać jej, żeby osiągnąć wiele rzeczy. Nauczyłam się cieszyć się z tej części bycia kimś kto muzyką dostarcza rozrywki, ale też chcę robić coś więcej w moim życiu. Muzyka jest platformą i nośnikiem, który pozwala mi zabierać głos w tych tematach, które potrzebują natychmiastowej uwagi. Martwi mnie dzieciństwo młodych oraz ważny punkt, którym jest edukacja w Ameryce Łacińskiej i nad tym pracuję.

Jak określiłabyś się jako kobietę?

Jestem po prostu kobietą z licznymi aspektami, z wieloma kolorami, czasem trochę szarą, ale innym razem pełną kolorów

Jesteś tuż po wakacjach w Meksyku. Jaka jest ta rodzinna strona Shakiry?

Ten rok był bardzo intensywny, jeśli chodzi o podróże i emocje, dlatego trzeba znaleźć trochę czasu, żeby zrelaksować się i pobyć z rodziną. Mam dziecko, które uczy się chodzić i wymaga całej naszej uwagi. Gerard jest też moim uzupełnieniem, dlatego staramy się być razem przez większość czasu. Poza tym, nie podoba mu się kiedy jesteśmy daleko, bardzo nas strzeże.

Jak przeżyłaś mundial w Brazylii?

Cieszyłam się i cierpiała. Najpierw z Hiszpanią, potem z Kolumbią i resztą państw latynoamerykańskich, które po drodze odpadały. Wylałam wiele łez, ale dumą wypełniła mnie reprezentacja Kolumbii, swoim talentem oraz najlepszym występem w historii mistrzostw świata.

Co sprawiło, że znalazłaś się w wielkim finale?

To dzięki moim fanom. Nie było mnie w planach, żeby śpiewać tego dnia, ale byłam na zamknięciu, ponieważ oni mnie tam zaprowadzili i to mnie napełnia wzruszeniem.

Na co masz ochotę kiedy przyjeżdżasz do Brazylii ?

Myślę tylko o pysznym brazylijskim jedzeniu: o Feijoada, stekach i rosole oraz o spacerach po plażach Copacabana, Ipanema oraz Barra da Tijuca! Kocham ludzi tutaj, są dla mnie wspaniali.

Ostatni raz dałaś w Brazylii występ podczas festiwalu Rock In Rio w 2011. Czy z trasą koncertową promująca Twój ostatni album zawitasz ponownie do naszego kraju?

Moja trasa rozpocznie się w 2016, kiedy wydam swój hiszpańskojęzyczny album.

Wydajesz albumy w języku hiszpańskim i angielskim. Kiedy wydasz coś po portugalsku?

Niedawno nagrałam duet z Ivete Sangalo „Dançando” który znalazł się na jej ostatniej płycie. Podczas festiwalu Rock In Rio w 2011 roku śpiewałam z nią „Pais Tropical” – cover Jorge Ben Jor, uwielbiam go. Portugalski to mój drugi język, kocham go. Muszę zacząć pisać więcej piosenek w tym języku. Możliwe, że na nowej płycie się jakieś znajdą.

Milan będzie piłkarzem czy piosenkarzem?

Jest na to jeszcze za wcześnie ale bardziej interesuje się piłką. Cały swój czas spędza na kopaniu. Ale lubi też książki, tak jak ja. Zrobiliśmy mu na te Mistrzostwa koszulkę – połowa ma barwy hiszpańskie a druga połowa kolumbijskie.

Kolumbia przegrała z Brazylią w ćwierćfinałach. Jak Ci się podobała ich gra?

To była okazja by pokazać całemu światu jak wspaniałymi graczami są kolumbijscy piłkarze tacy jak James Rodriguez, gwiazda tegorocznego Mundialu. Kolumbia jest w rankingu FIFA jedną z najważniejszych drużyn. To był jeden z najlepszych występów w historii Pucharu Świata.

Jaka była reakcja Gerarda na to, że jego reprezentacja tak szybko odpadła?

Niestety tym razem Hiszpanii się nie powiodło. Kibicuje ze mną Kolumbii. Był smutny ale starałam się go pocieszyć.

Puchar zdobędzie Argentyna czy Niemcy?

Chciałabym wiedzieć, ale nie mam kryształowej kuli. Gdzie jest ośmiornica Paul kiedy jej potrzebujemy?

Rihanna jest teraz również w Brazylii, czy przygotujecie razem jakąś niespodziankę?

Dziś mam bardzo dużo pracy: przymiarki strojów, próby, wywiady. Ale mam nadzieję, że przez chwilę się zobaczymy. Jestem teraz matką, muszę wcześnie się kłaść spać, nie mogę imprezować po nocach !