Wywiad dla Mediaplanet U.S.A [Tłumaczenie]

Ponad 2 lata temu Shakira została wybrana jako jedna z czterech doradców Baracka Obamy do spraw edukacji Latynosów na całym świecie. Oprócz tego wzięła udział w kampanii o nazwie Mediaplanet U.S.A. – Hispanic Heritage. Z tej okazji udzieliła wywiad. Zapraszamy do czytania.

TŁUMACZENIE : Sordomuda

Zrobiłaś tak wiele by pomóc milionom ludzi na całym świecie na różne sposoby i jesteś znana ze swojej pracy humanitarnej i rzecznictwa. Co zainspirowało Cię by podjąć tak wielkiej odpowiedzialności i rozwinąć tak silne i wpływowe charytatywne inicjatywy?

Nie ważne jak wielki jest pomysł ani jak rozległy jest projekt. Wszystko zaczyna się tak samo – od małego momentu. Dla mnie był to moment, gdy moja rodzina doświadczyła wielkiej finansowej straty i nędzy jakiej nigdy wcześniej nie mieliśmy. Wtedy trudno mi było sobie z tym poradzić. Wtedy zobaczyłam wszystko z innej perspektywy. Zobaczyłam, że za moimi drzwiami są dzieci żyjące w ekstremalnej biedzie, które nie mogą nawet liczyć na edukację by pomogła im wyjść z ich sytuacji. Nawet w tak młodym wieku dojrzenie tego problemu dało mi głębokie przeświadczenie o niesprawiedliwości, że coś tak przypadkowego jak miejsce w którym się urodziłeś może zadecydować o twoim losie na resztę twojego życia. Wiedziałam, że musi być jakiś sposób by to zrównoważyć a moi rodzice, zawsze uczyli mnie, że nauka jest kluczem do sukcesu. Więc dla mnie rozwiązanie było proste. Edukacja dla wszystkich. Powiedziałabym, że dwie rzeczy: pragnienie bycia finansowo niezależną i odniesienie sukcesu oraz poczucie celu jakie dały mi moje doświadczenia z dzieciństwa by zrobić coś wielkiego dla świata, utorowały moje ambicje.

Twoim głównym celem jest rozwój wczesnoszkolny oraz edukacja. Czy potrafisz wyjaśnić dlaczego edukowanie młodych tego świata jest najlepszym sposobem na polepszenie jakości ich życia?

Edukacja to nieprawdopodobna inwestycja. Inwestowanie w dziecko tak wcześnie jak jest to możliwe w pewnym sensie jest równoznaczne z kupieniem akcji bardzo tanio. Ludzki potencjał nie ma limitu. Ale nie jeśli jest niewykorzystany. To koncepcja stara jak świat. „Daj człowiekowi rybę to będzie najedzony jeden dzień. Naucz człowieka łowić ryby to nigdy nie będzie głodny.” Im wcześniej dzieci pojmą wagę edukacji i jak jest ona w stanie zmienić ich życie, tym wcześniej ukształtują się im nawyki przynoszące korzyści.

Zaczęłaś działać w świecie rozrywki w bardzo młodym wieku. Jak to odbiło się na Twojej edukacji?

Tak, to prawda. Zaczęłam wcześnie więc moja nauka była mniej tradycyjna. Skończyłam szkołę średnią ale do tego czasu miałam już wydane kilka albumów. Byłam samoukiem i uczyłam się sama tak dużo jak tylko mogłam. Podróżowanie po świecie jest nieprawdopodobną okazją do zdobywania wiedzy. Na szczęście rodzice zaszczepili mi miłości do zdobywania wiedzy, więc korzystałam jak tylko mogłam ze wszystkich możliwości. Miałam wiele prywatnych kursów, kilka z nich na uniwersytetach, gdzie i gdy tylko miałam czas. Lubię myśleć o sobie jak o wiecznym studencie.

Nauka języków obcych jest postrzegana jako kamień milowy na drodze do sukcesu dla wielu imigrantów. Jako członek Komisji Doradczej Prezydenta Do Spraw Edukacji Latynosów, co jest robione by pomóc zredukować lub wyeliminować rozbieżności w edukacji, zdrowiu i zamożności wśród latynoskiej populacji w USA?

Bycie dwujęzycznym jest wielką zaletą i jest istotne dla dorastającej generacji Latynosów by uczyli się płynnie mówić po angielsku utrzymując płynność swojego narodowego języka. Uczniowie języka angielskiego są najszybciej rozwijającą się grupą uczniów. Prawie 4,7 milionów tych uczniów uczęszcza do szkoły K-12 w USA (K-12 – szkoła od 5 do 17 roku życia w USA, przypis redakcji). Jedno na siedem dzieci zaczynające dziś naukę w przedszkolach w tym kraju ma podstawowy język inny niż angielski. Zwłaszcza dla latynoskich uczniów, którzy stanowią większość uczących się języka angielskiego – ograniczona znajomość tego języka jest związana z niskimi osiągnięciami i innymi efektami w biednych szkołach. Jako członek Komisji Doradczej Prezydenta Do Spraw Edukacji Latynosów pracujemy nad tym by to poprawić. Ważne jest by edukacja była na najwyższym poziomie już od przedszkola, staramy się tego dopilnować. Prezydent Obama zobowiązał się dać dostęp do kształcenia wysokiej jakości dla każdego 4-latka w Ameryce poprzez dostępności całodniowego przedszkola dla rodzin o niższych dochodach. Dzięki zrozumieniu jak ważna jest wysoka jakość edukacji wczesnoszkolnej, administracja poczyniła znaczne inwestycje by pomóc w rozszerzeniu dostępu do niej dla latynoskich dzieci. Konkretnie, zainwestowano 1,4 miliarda dolarów w Early Head Start-Child Care Partnership Initiative by zwiększyć efektywną opiekę i edukację trzylatków. Planowana jest również inwestycja 15 miliardów $ w program Maternal, Infant and Early Childhood Home Visiting Program w 2015 roku. Wierzymy, że zaczynając tak wcześnie jak się da, sprowadzając te dzieci na dobrą drogę, możemy zwiększyć ich szanse na sukces w życiu.

Co my, jako naród możemy wspólnie zrobić by zredukować przepaść między osiągnięciami latynoskich a nie-latynoamerykańskich uczniów w USA?

Latynoska populacja (prawie 54miliony) stanowi największą i najszybciej rozwijającą się mniejszość w USA i nadal istnieje znaczny odsetek latynoskich rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie. Wiemy, że ubóstwo prowadzi do tak negatywnych skutków jak szkolne wagary, niekontynuowanie nauki na studiach, niższe zarobki w dorosłym życiu, słabsze zdrowie. Uważam, że powinno się przywiązywać większą wagę do edukacji Latynosów w USA. Na przykład, 15-letni latynoscy uczniowie w USA zajmują 43 miejsce w czytaniu i 44 w nauce, podczas gdy w narodowym rankingu zajmują kolejno 17 i 23 miejsce. Powinniśmy popracować nad tym by różnice rasowe i etniczne w takich rankingach znikły. Latynoscy uczniowie powinni być uprawnieni do sukcesów akademickich. Dziś, mniej niż 40% latynoskich dzieci w wieku 3 do 5 lat, uczestniczy w programie edukacyjnym. A tylko 15% zdobędzie tytuł licencjata. Nadszedł czas by mocniej się zaangażować się i zmniejszyć te nierówności poprzez rozszerzenie szans na edukację dla wszystkich. Ich sukces lub jego brak będzie miał ogromne konsekwencje w przyszłości naszego społeczeństwa Jako naród musimy zapewnić każdemu dziecku zdrowie i godny start, by mieli łatwiej na drodze do dorosłego życia. Politycy, filantropi, biznesmeni, organizacje muszą zjednoczyć swoje siły by zredukować socjalne i ekonomiczne bariery z którymi borykają się dzieci. Podczas gdy latynoskie dzieci są dużą i szybko rozwijającą się populacją w USA nie możemy polegnąć w udostepnieniu im możliwości do edukacji by mogły spełniać swoje marzenia w pozytywny sposób i przyczynić się do sprawienia by ten świat był lepszy.

Potrafisz mówić w kilku językach. Jakimi językami potrafisz się porozumiewać? Czy było to dla Ciebie wyzwanie, nauczyć się ich? Który był najtrudniejszym do nauczenia się?

Mówię po hiszpańsku, portugalsku, angielsku i trochę po francusku i włosku. Teraz skupiam się na katalońskim, ponieważ większość czasu spędzam w Barcelonie. Portugalski był moim drugim językiem ale musze powiedzieć, że angielski był najtrudniejszy do doprowadzenia do perfekcji i nauczenia się kreatywnego pisania.

Gdybyś nie umiała tak wielu języków, czy czujesz, że nie odniosłabyś takiego wielkiego sukcesu jak teraz?

Język otwiera drzwi do innych kultur w taki sposób, jaki żadna inna rzecz nie potrafi – oprócz muzyki. Są dwiema najbardziej uniwersalnymi rzeczami, którymi dzielimy się jako ludzie i obie pozwoliły mi na połączenie się z ludźmi na całym świecie w sposób, którego nie mogłam sobie wyobrazić jako młoda dziewczyna.