Shakira odpowiada na pytania dzieci

Tak, zastanawiałam się, którą piosenkę najbardziej lubisz wykonywać?
Rok temu zachorowałam i nie mogłam przez pewien czas śpiewać. Moim największym marzeniem była możliwość ponownego śpiewania. Każdej nocy, kiedy jestem na scenie, myślę jaką jestem szczęściarą, ponieważ mogę śpiewać dla fanów, dlatego cieszę się każdą piosenką z mojej setlisty. Oczywiście zawsze czuję się wyjątkowo mogąc śpiewać pierwsze piosenki, które napisałam, kiedy miałam ok. 18 lat, np. Antologia jest jedną z piosenek na mojej setliście, jest jedną z pierwszych piosenek, które napisałam, więc cieszę się mogąc wykonywać ją dla moich fanów.

Zastanawiam się też, kim chciałaś zostać, kiedy dorastałaś?
Chciałam zostać astronautą, archeologiem, lekarzem, naukowcem nuklearnym, piosenkarką, tancerką i pisarką. Z tych wszystkich rzeczy zawsze pasjonowała mnie muzyka, taniec, występowanie przed publicznością. Gdy miałam ok. 5 lat zaczęłam tańczyć dla moich kolegów z klasy w szkole w każdy piątek. W ten sposób zakochałam się w uczuciu bycia na scenie. Wiedziała, że muszę coś, z tym zrobić w przyszłości. Czuję, że moja ścieżka jako piosenkarka rozpoczęła się,gdy miałam 10 lat. Zaczęłam w tym czasie zarabiać. Pamiętam, ze przynosiłam mój Boombox,  grałam moje własne utwory i zbierałam opłaty za moje występy. Tak rozpoczęłam oszczędzać pieniądze, gdy miałam 16 lat kupiłam własne auto i to była najfajniejsza rzecz.

Co inspiruje Ciebie do pisania twoich utworów?
Wszystko może być dla mnie inspiracją. Moje codzienne doświadczenia, pytania, które sama sobie zadaję uczucia. Czasem uciekam się do smutku lub niezmiernej radości z jakiegoś powodu. To mój pewnego rodzaju tor. Biorę mój komputer lub kawałek papieru, zaczynam pisać i to daję mi poczucie ulgi.

Jaki był twój styl, gdy miałaś 8 lat?
Gdy miałam 8 lat nie miałam żadnego stylu. Moje dzieci go mają, wiedzą jak perfekcyjnie połączyć swoje ubrania, jak je dopasować. Mają 3, 5 lat. Zastanawiam się : „Kim wy jesteście? Kiedy byłam w waszym wieku całkowicie nie przejmowałam się, tym co ubieram”.  Z czasem się to zmieniło.

Co masz na sobie w czasie trasy i dlaczego ?
Co mam na sobie? Chciałabym nie mieć zbyt dużo wspólnego z ubiorem. Lubię ubrania, ale zabiera mi to bardzo dużo czasu. Przymierzanie, dopasowywanie, ponieważ chcę czuć się komfortowo, mieć możliwość poruszania, tańczenia i nie przejmować się, że ubrania nie współpracują ze mną we właściwy sposób. Buty muszą być komfortowe, bo w innym wypadku moje stopy  strasznie się męczą. Tańczę i śpiewam przez dwie godziny na scenie i dlatego często pod koniec tańczę boso na scenie.  Wiem, że ludzie lubią ubrania zwłaszcza świecące jak kurtka którą masz na sobie. Błyszczące ubrania są zawsze bardzo stymulujące dla mózgu.

Mam to szczęście podróżować po świecie z rodziną, zastanawiam się, kiedy jesteś w trasie jakie jest twoje ulubione miejsce?
Bardzo dobrze pamiętam Egipt. Występ pośród piramid, mityczne miejsce. Lubię historię, historię Egiptu, która pełna jest faraonów, mumii, mitologii, dlatego było to naprawdę fantastyczne występować przy piramidach. Było to wspaniałe doświadczenie.

Czy dobrze się bawisz podczas trasy koncertowej?
Podczas tej szczególnie, ponieważ tak jak wytłumaczyłam wcześniej, byłam już gotowa wyruszyć w trasę w tamtym roku. Mój głos doznał poważnej kontuzji i był czas, że byłam naprawdę smutna, bo nie wiedziałam, czy będę jeszcze mogła śpiewać. Było to dla mnie trudne, ale dało mi wiele siły. Wiedziałam, że muszę przezwyciężyć tę sytuację i nie mogłam się poddać. To coś, co kocham robić w życiu, więc musiała pracować codziennie z moim trenerem wokalnym. Wytrenować mój głos na nowo i tego dokonałam. Nie mogłam w to uwierzyć. Ostatniej nocy mieliśmy ostatni występ podczas trasy i stwierdziłam „Tak, zrobiłam to, nie mogę w to uwierzyć, to było tak trudne.” Musiałam przezwyciężyć tyle przeszkód, ale takie jest życie. Nie zawsze jest łatwo i musicie jeszcze nieco ciężej popracować, żeby coś osiągnąć. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest nie poddać się. Cieszyłam się tą trasą bardziej niż zwykle śpiewając co noc i po raz pierwszy w Lexington.

Jeśli mogłabyś mieć nadprzyrodzoną moc, co by to było?
Chciałabym podróżować w czasie. Chciałabym mieć wszystkie, latać, czasem stawać się niewidzialna.

Kto jest twoim drugim ulubionym piłkarzem?
Moim drugim ulubionym piłkarzem jest Milan, mój syn. Właściwie to powiedziałabym, że jest on moim ulubionym piłkarzem, a Gerard Pique jest drugim.

Mam 10 lat, co ty robiłaś w moim wieku?
Zaczynałam śpiewać przed publicznością i odkryłam, że to lubię. Moja mama zapisała mnie na kilka konkursów śpiewu. Czułam radość i ekscytację. Zdałam sobie, że jest to coś, co chcę robić przez resztę życia, że chce zostać profesjonalną piosenkarką. Zaczęłam pisać moje piosenki, gdy miałam 8 lat. Za każdym razem brałam długie prysznice i myślałam o melodiach, słowach. Wychodziłam mokra, kapiąca spod prysznica i zapisywałam moje piosenki w małym notesie, a potem pewnego dnia je opublikowałam. Gdy miałam 13 lat wydałam jedne z pierwszych piosenek, które napisałam.