Autor Wątek: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado  (Read 22107 times)

Offline Lara

  • Rodzina Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 1,192
  • Total likes: 349
    • Ulubiona płyta:
      MTV Unplugged
    • Quiero mas
  • Imię: Larysa
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #510 dnia: Maj 28, 2017, 11:04:25 am »
"I'm gonna perform in Colombia for sure, I want to perform in Barranquilla. We are organizing the dates with the promoter but it's gonna be a short tour, a very short tour; it's not gonna be like my past tour with 120 dates cuz this time I'm gonna tour with 2 children." - via El Heraldo

https://www.youtube.com/watch?time_continue=80&v=b23PyjSK3eU

także szykuje się bardzo krótka trasa koncertowa, raczej już pewne że w Polsce nie zagra pewno będą tylko w kilku najważniejszych krajach i tyle, także kierunek Berlin zostaje :rock:

Trochę mi przykro, ale nie jestem zaskoczona. Szczerze mówiąc myślałam, że prawdziwej trasy nie będzie tylko ograniczy się do kilku koncertów w Hiszpanii. Ja do Berlina nie pojadę, bo to za duże koszty, mam ważniejsze wydatki, ale cóż, mówi się trudno.

Offline James

  • Pracownik Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Total likes: 42
  • I dare you to kiss me
    • Ulubiona płyta:
      Fijación Oral Vol. 1
    • Las de la intuición, No, Chasing Shadows
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #511 dnia: Maj 28, 2017, 17:42:31 pm »
Liczę na to, że jednak zrobią koncert w Polsce i będą liczyć na to, że zjedzie się tu cała Europa Wschodnia i dzięki temu ten jeden koncert w tej części wystarczy xD

Offline Lara

  • Rodzina Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 1,192
  • Total likes: 349
    • Ulubiona płyta:
      MTV Unplugged
    • Quiero mas
  • Imię: Larysa
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #512 dnia: Maj 28, 2017, 18:49:16 pm »
Wywiad dla El Tiempo w którym Shakira opowiada jak zmieniło się jej podejście do muzyki oraz jak powstała piosenka Toneladas
http://www.eltiempo.com/cultura/musica-y-libros/entrevista-de-el-tiempo-a-shakira-tras-el-estreno-de-su-nuevo-album-el-dorado-92944

Shakira stwierdziła, że teraz jej muzyka i głos są bardziej minimalistyczne niż kiedyś. Na przykład Chantaje to minimalistyczny hymn, te same akordy od początku do końca. Shakira przyznała, że nie zamierzała nagrać tak wielu duetów, to stało się samo, tak jak wtedy gdy jest impreza i przychodzi coraz więcej gości aż orientujesz się, że nie masz dla nich wystarczająco dużo jedzenia, ale zabawa jest przednia. Nagrywając piosenki z Malumą poczuła magię. Poza tym zawsze chciała nagrać duet z Carlosem. Mówiła też trochę o macierzyństwie i że składzie się spać 30 minut po północy totalnie wykończona, ale cieszy się, że może robić tak wiele rzeczy na raz.

Spoiler for Hiden:
Zgrałam piosenki z płyty do formatu ALAC, gdyby ktoś chciał proszę pisać

Offline Ewi-Shakira

  • Fan Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 617
  • Total likes: 29
  • Bóg wie, że jestem dobrą tancerką-23
    • Status GG
    • Ulubiona płyta:
      SHAKIRA
    • Chasing Shadows
  • Imię: Ewa
  • Mój twitter: Ewcia6000
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #513 dnia: Maj 28, 2017, 19:52:23 pm »
Ja mam nadzieję że Shakira wystąpi  w Polsce
Bóg wie, że jestem dobrą tancerką
Moje stopy mogą się poruszać do muzyki, którą On gra- Shakira 23

Offline Mizey

  • Administrator
  • Rodzina Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 1,039
  • Total likes: 23
  • i'm glad you asked
    • Status GG
    • Ulubiona płyta:
      Laundry Service
    • Inevitable, La Pared
  • Imię: Ann
  • Mój twitter: @hypefilix
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #514 dnia: Maj 28, 2017, 20:22:01 pm »
Pozostaje nam mieć nadzieję na koncert w Polsce i mocno trzymać za to kciuki. Może akurat ;) Hiszpania, Francja i Niemcy są raczej zaklepane, ale może doda coś jeszcze, gdy zobaczą gdzie najlepiej sprzedało się "El Dorado".

Liczę na to, że jednak zrobią koncert w Polsce i będą liczyć na to, że zjedzie się tu cała Europa Wschodnia i dzięki temu ten jeden koncert w tej części wystarczy xD
To by była myśl, tylko ciekawe czy oni o tym pomyślą xD A Polska jest dobra, bo nawet jeśli samych fanów nie jest tu tak dużo, to ludzie przyszli by z ciekawości, no bo kto nie lubi tej przesympatycznej Kolumbijki?  ;)) Myślmy pozytywnie!


Offline Ewi-Shakira

  • Fan Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 617
  • Total likes: 29
  • Bóg wie, że jestem dobrą tancerką-23
    • Status GG
    • Ulubiona płyta:
      SHAKIRA
    • Chasing Shadows
  • Imię: Ewa
  • Mój twitter: Ewcia6000
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #515 dnia: Maj 28, 2017, 20:30:11 pm »
Jak płyta się dobrze sprzeda jak już dobrze się sprzedała to możemy liczyć na koncert Shakiry w Polsce.   :cheer:

Bóg wie, że jestem dobrą tancerką
Moje stopy mogą się poruszać do muzyki, którą On gra- Shakira 23

Offline James

  • Pracownik Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Total likes: 42
  • I dare you to kiss me
    • Ulubiona płyta:
      Fijación Oral Vol. 1
    • Las de la intuición, No, Chasing Shadows
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #516 dnia: Maj 28, 2017, 20:41:47 pm »
Pozostaje nam mieć nadzieję na koncert w Polsce i mocno trzymać za to kciuki. Może akurat ;) Hiszpania, Francja i Niemcy są raczej zaklepane, ale może doda coś jeszcze, gdy zobaczą gdzie najlepiej sprzedało się "El Dorado".
To by była myśl, tylko ciekawe czy oni o tym pomyślą xD A Polska jest dobra, bo nawet jeśli samych fanów nie jest tu tak dużo, to ludzie przyszli by z ciekawości, no bo kto nie lubi tej przesympatycznej Kolumbijki?  ;)) Myślmy pozytywnie!

Mogą też wybrać Pragę albo Budapeszt :/ Praga nie byłaby w sumie taka zła. Może nawet lepsza od Berlina, bo bezpieczniejsza.



Od 11.10 minuty mówią o nowej płycie ;)
http://teleexpress.tvp.pl/30278842/28052017-1700
« Last Edit: Maj 28, 2017, 20:50:42 pm wysłana przez James »

Offline voyo

Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #517 dnia: Maj 28, 2017, 21:03:19 pm »
W Polsce nie mamy co liczyć na koncert, jeśli już to nasz kraj byłby w drugiej turze jak ostatnio, a skoro trasa ma być krótka to szanse są nikłe. Na pewno będzie kilka koncertów w Niemczech. Pewnie znaczny procent widowni na koncercie w Berlinie będzie z Polski. Będzie trzeba szybko kupować bilety. :-)

Offline Crystal

  • Służący Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 89
  • Total likes: 17
  • Hakuna matata
    • Ulubiona płyta:
      Fijación Oral Vol. 1
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #518 dnia: Maj 29, 2017, 17:06:49 pm »
Okeeeej, czuję się dziwnie. Chyba tylko ja nie podzielam zdania, że to super album. Może zostanę skrytykowana, ale trudno. Po odsłuchaniu wszystkich kawałków, powróciłam tylko do Coconut Tree i Pierro Fiel, któremu dałam szansę :p A no i Nada jest dla mnie nadal na pierwszym miejscu. Trap mi się nie podoba, Toneladas przesłuchałam w całości chyba tylko raz i teraz już mnie zanudza, wyłączam w połowie. Amarillo jest jakieś nijakie, poza tym jakoś dziwnie przypomina mi klimatem "Try Everything". What We Said mam obrzydzone przez Comme moi. Z wokalistą Magic wcale nie jest lepsze. "Nowe" = stare kawałki, które wcześniej wyszły i mi się podobały, teraz już mi się przejadły. Nie ma szału :/

Offline maniek

Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #519 dnia: Maj 31, 2017, 22:11:03 pm »
Sądzicie, że możemy się spodziewać następnego singla?

Ja na miejscu Shakiry i jej teamu pod koniec czerwca wydałbym "When a women" na kraje anglojęzyczne, a na hiszpańskojęzyczne "Perro fiel". Jeśli miałoby to być coś wolniejszego to "Trap" lub "Amarillo", na pewno nie "Nada", które by przepadło jak "Empire".

Offline ladykiller

  • Rodzina Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 1,519
  • Total likes: 114
    • Status GG
    • Ulubiona płyta:
      Oral Fixation Vol. 2
    • "No", "Antologia", "The One"
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #520 dnia: Maj 31, 2017, 22:37:18 pm »
Też mi się wydaje, że "Nada" może okazać się klapą, dokładnie tak jak było z "Empire". Dla mnie największy potencjał ma "Perro fiel", takie piosenki ostatnio odnoszą sukces. Poza tym zbliża się lato, mogłoby być wakacyjnym hitem.

Offline made94line

  • Pracownik Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Total likes: 10
    • Ulubiona płyta:
      Sale el Sol
    • La Tortura
  • Imię: Magdalena
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #521 dnia: Czerwiec 01, 2017, 15:04:27 pm »
Ja nareszcie zakupiłam swoje "El Dorado" i mogę wypowiedzieć się na temat płyty jako całości oraz na temat pojedynczych piosenek i moich ulubieńców  :yahoo:  Pomijając poznane już uwtory ("La Bicicleta", "Deja vu", "Chantaje", "Me enamore" i "Comme moi"..) nie słuchałam przez zakupem albumu żadnego nowego utworu.

Płyta jako całość może nie jest wybitna. Osobiście o wiele bardziej lubię Orale oraz "Sale El Sol". Jednak, gdyby porównać ją do SHAKIRY to jest o wieeeele lepsza. Szczególnie rzutuje na to fakt, że uwielbiam Shakirę w piosenkach hiszpańskojęzycznych i ogólnie piosenki w tym właśnie języku. I tak jak większość osób na forum jakoś nie potrafię myśleć o "El Dorado" jako całości. Słuchając płyty od razu dzieliłam na piosenki, które już znam i na te które usłyszałam po raz pierwszy na płycie. Także po kolei:

1. Me Enamoré - po pierwszym przesłuchaniu miałam mieszane uczucia, jednak czym więcej zaczęłam słuchać tej piosenki tym bardziej mi się podobała - jest lekka, łatwa i przyjemna. Typowa wakacyjna, prosta piosenka. Z perspektywy czasu stwierdzam, że jest to bardzo fajny kawałek.
2. Nada  - moim zdaniem jedna z najlepszych piosenek na płycie! Tego typu utwory zawsze mi się najbardziej podobały: lekko podniosłe ballady, a jeszcze jak były po hiszpańsku to już nie raz wylewałam hektolitry łez, także jak dla mnie cudowna piosenka!
3. Chantaje - zdecydowanie mój numer 1! Odkąd ją usłyszałam to się zakochałam! Ta piosenka ma niesamowity klimat i jest mega seksowna + Shakira w teledysku jest taka jaką lubię najbardziej.  :000009: A głosy Shakiry i Malumy świetnie się tutaj zgrywają!
4. When a Woman - ekstra piosenka!! Co prawda czytając Wasze zachwyty na jej temat byłam jakoś jeszcze bardziej nastawiona, że będzie to coś mega odjazdowego i w pierwszej chwili czułam lekki zawód, ale po dotarciu do końca utworu i całej płyty zresztą stwierdzam, iż jest to świetny kawałek i potencjalny hit, gdyby tylko zostało wybrane na singiel!
5. Amarillo- no takie sobie, posłucham i jest miłe dla ucha, ale nie zapada jakoś mocno w pamięć.
6. Perro fiel- bardzo mi się podoba, aczkolwiek brzmi trochę jak 3 ostatnie single Enrique Iglesiasa tyle, że w wersji damskiej :laughing:  A z racji tego, że podobają mi się piosenki Enrique i Nicky Jam  to ten utwór też mi się bardzo spodobał  :smiley-love017: 
7. Trap - PORAŻKA. Moim zdaniem najgorszy utwór z płyty (pomijając "Comme moi" oczywiście...). I tutaj jakoś już Maluma nie brzmi tak fajnie jak w "Chantaje".
8. Comme moi (con Black M) - ehhh.. no nie podoba mi się - lekko mówiąc. Black M brzmi jakby miał w ustach jakiegoś gluta (i nie chodzi mi tu o język francuski..). Jeden z gorszych duetów Shaki w historii.
9. Coconut Tree- dziwnaaa jakaś ta piosenka, taka nie w stylu Shakiry. Jest taka oderwana od rzeczywistości. I mówiąc "dziwna" nie mam na myśli, że jest zła lub mi się nie podoba, oj nie! Słucham jej z przyjemnością, ale jakoś tak inaczej brzmi niż wszystko co do tej pory Shakira zrobiła. No i oczywiście ogromnym plusem tego utworu jest piękny tekst. Bardzo wyciszająca  ohyu 
10. La Bicicleta - no cóż tu dużo pisać - cudowna piosenka, bardzo klimatyczna, wprowadza mnie w świetny nastrój. Idealny duet, Carlos i Shakira brzmią razem idealnie i dodatkowo naprawdę bardzo fajny teledysk. Idealna na lato.
11. Deja vu - no fajne, takie telenowelowe jak ja to mówię :p Podoba mi się, ale dupy nie urywa. Jak dla mnie piosenka jest na takim poziomie jak "Amarillo", o którym już wcześniej pisałam.
12. What We Said (Comme moi English Version) (feat. MAGIC!) - szkoda nawet komentować.. Aczkolwiek może jestem wyjątkiem, który uważa, że ta wersja jest trochę lepsza niż ta z Black M (może chodzi o te "gule" w gardle którą on ma "śpiewając" po francusku, a czego nie ma MAGIC, nie wiem..), aczkolwiek tej piosenki już nic nie uratuje, mimo tego nawet, że partia Shakiry dosyć mi się podoba.
13. Toneladas - ładna, delikatna piosenka, trochę taka kołysanka (jak to już ktoś z Was napisał), ale jak się jej dłużej słucha to trochę nudnawa  :smiley-confused010: 

Podsumowując, moje TOP 3 + ogólnie:
1. Chantaje
2. Nada
3. When a woman
4. La Bicicleta
5. Me Enamore
6. Pierro Fiel
7. Coconut Tree
8. Amarillo
8. Deja vu
10. Toneladas
11. Trap
12. What we said
13. Comme moi

Płyta mimo wszystko jest bardzo miłym zaskoczeniem, bo patrząc na to co Shakira robiła, ile to trwało i jak wyglądała "promocja" to jestem pod wielkim wrażeniem, że ta płyta wyszła tak fajnie :) Zdjęcie z okładki to najgorsze zdjęcie z całej sesji (są tam niektóre bardzo ładne fotografie i nie rozumiem czemu nie zostało któreś z nich okładką, ale okeeej), Shakirze chyba szwankował gust podczas jej wybierania  :slinkaway:  Płytę oceniam tak 7/10  :smile:
« Last Edit: Czerwiec 01, 2017, 15:12:11 pm wysłana przez made94line »

Offline Lara

  • Rodzina Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 1,192
  • Total likes: 349
    • Ulubiona płyta:
      MTV Unplugged
    • Quiero mas
  • Imię: Larysa
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #522 dnia: Czerwiec 01, 2017, 16:26:13 pm »
Ja nareszcie zakupiłam swoje "El Dorado" i mogę wypowiedzieć się na temat płyty jako całości oraz na temat pojedynczych piosenek i moich ulubieńców  :yahoo:  Pomijając poznane już uwtory ("La Bicicleta", "Deja vu", "Chantaje", "Me enamore" i "Comme moi"..) nie słuchałam przez zakupem albumu żadnego nowego utworu.

Płyta jako całość może nie jest wybitna. Osobiście o wiele bardziej lubię Orale oraz "Sale El Sol". Jednak, gdyby porównać ją do SHAKIRY to jest o wieeeele lepsza. Szczególnie rzutuje na to fakt, że uwielbiam Shakirę w piosenkach hiszpańskojęzycznych i ogólnie piosenki w tym właśnie języku. I tak jak większość osób na forum jakoś nie potrafię myśleć o "El Dorado" jako całości. Słuchając płyty od razu dzieliłam na piosenki, które już znam i na te które usłyszałam po raz pierwszy na płycie. Także po kolei:

1. Me Enamoré - po pierwszym przesłuchaniu miałam mieszane uczucia, jednak czym więcej zaczęłam słuchać tej piosenki tym bardziej mi się podobała - jest lekka, łatwa i przyjemna. Typowa wakacyjna, prosta piosenka. Z perspektywy czasu stwierdzam, że jest to bardzo fajny kawałek.
2. Nada  - moim zdaniem jedna z najlepszych piosenek na płycie! Tego typu utwory zawsze mi się najbardziej podobały: lekko podniosłe ballady, a jeszcze jak były po hiszpańsku to już nie raz wylewałam hektolitry łez, także jak dla mnie cudowna piosenka!
3. Chantaje - zdecydowanie mój numer 1! Odkąd ją usłyszałam to się zakochałam! Ta piosenka ma niesamowity klimat i jest mega seksowna + Shakira w teledysku jest taka jaką lubię najbardziej.  :000009: A głosy Shakiry i Malumy świetnie się tutaj zgrywają!
4. When a Woman - ekstra piosenka!! Co prawda czytając Wasze zachwyty na jej temat byłam jakoś jeszcze bardziej nastawiona, że będzie to coś mega odjazdowego i w pierwszej chwili czułam lekki zawód, ale po dotarciu do końca utworu i całej płyty zresztą stwierdzam, iż jest to świetny kawałek i potencjalny hit, gdyby tylko zostało wybrane na singiel!
5. Amarillo- no takie sobie, posłucham i jest miłe dla ucha, ale nie zapada jakoś mocno w pamięć.
6. Perro fiel- bardzo mi się podoba, aczkolwiek brzmi trochę jak 3 ostatnie single Enrique Iglesiasa tyle, że w wersji damskiej :laughing:  A z racji tego, że podobają mi się piosenki Enrique i Nicky Jam  to ten utwór też mi się bardzo spodobał  :smiley-love017: 
7. Trap - PORAŻKA. Moim zdaniem najgorszy utwór z płyty (pomijając "Comme moi" oczywiście...). I tutaj jakoś już Maluma nie brzmi tak fajnie jak w "Chantaje".
8. Comme moi (con Black M) - ehhh.. no nie podoba mi się - lekko mówiąc. Black M brzmi jakby miał w ustach jakiegoś gluta (i nie chodzi mi tu o język francuski..). Jeden z gorszych duetów Shaki w historii.
9. Coconut Tree- dziwnaaa jakaś ta piosenka, taka nie w stylu Shakiry. Jest taka oderwana od rzeczywistości. I mówiąc "dziwna" nie mam na myśli, że jest zła lub mi się nie podoba, oj nie! Słucham jej z przyjemnością, ale jakoś tak inaczej brzmi niż wszystko co do tej pory Shakira zrobiła. No i oczywiście ogromnym plusem tego utworu jest piękny tekst. Bardzo wyciszająca  ohyu 
10. La Bicicleta - no cóż tu dużo pisać - cudowna piosenka, bardzo klimatyczna, wprowadza mnie w świetny nastrój. Idealny duet, Carlos i Shakira brzmią razem idealnie i dodatkowo naprawdę bardzo fajny teledysk. Idealna na lato.
11. Deja vu - no fajne, takie telenowelowe jak ja to mówię :p Podoba mi się, ale dupy nie urywa. Jak dla mnie piosenka jest na takim poziomie jak "Amarillo", o którym już wcześniej pisałam.
12. What We Said (Comme moi English Version) (feat. MAGIC!) - szkoda nawet komentować.. Aczkolwiek może jestem wyjątkiem, który uważa, że ta wersja jest trochę lepsza niż ta z Black M (może chodzi o te "gule" w gardle którą on ma "śpiewając" po francusku, a czego nie ma MAGIC, nie wiem..), aczkolwiek tej piosenki już nic nie uratuje, mimo tego nawet, że partia Shakiry dosyć mi się podoba.
13. Toneladas - ładna, delikatna piosenka, trochę taka kołysanka (jak to już ktoś z Was napisał), ale jak się jej dłużej słucha to trochę nudnawa  :smiley-confused010: 

Podsumowując, moje TOP 3 + ogólnie:
1. Chantaje
2. Nada
3. When a woman
4. La Bicicleta
5. Me Enamore
6. Pierro Fiel
7. Coconut Tree
8. Amarillo
8. Deja vu
10. Toneladas
11. Trap
12. What we said
13. Comme moi

Płyta mimo wszystko jest bardzo miłym zaskoczeniem, bo patrząc na to co Shakira robiła, ile to trwało i jak wyglądała "promocja" to jestem pod wielkim wrażeniem, że ta płyta wyszła tak fajnie :) Zdjęcie z okładki to najgorsze zdjęcie z całej sesji (są tam niektóre bardzo ładne fotografie i nie rozumiem czemu nie zostało któreś z nich okładką, ale okeeej), Shakirze chyba szwankował gust podczas jej wybierania  :slinkaway:  Płytę oceniam tak 7/10  :smile:

Jutro zabiorę się, za tłumaczenie Toneladas. Ma piękny tekst. Moim zdaniem to najlepszy tekst ze wszystkich piosenek na płycie. Może wtedy piosenka przestanie Cię nudzić

Offline made94line

  • Pracownik Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Total likes: 10
    • Ulubiona płyta:
      Sale el Sol
    • La Tortura
  • Imię: Magdalena
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #523 dnia: Czerwiec 01, 2017, 16:42:48 pm »
Jutro zabiorę się, za tłumaczenie Toneladas. Ma piękny tekst. Moim zdaniem to najlepszy tekst ze wszystkich piosenek na płycie. Może wtedy piosenka przestanie Cię nudzić
To czekam z niecierpliwością! ;)

Offline ladykiller

  • Rodzina Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 1,519
  • Total likes: 114
    • Status GG
    • Ulubiona płyta:
      Oral Fixation Vol. 2
    • "No", "Antologia", "The One"
Odp: Dyskusja i plotki o hiszpańskojęzycznym albumie El Dorado
« Odpowiedź #524 dnia: Czerwiec 01, 2017, 22:27:08 pm »
Moim zdaniem też Toneladas jest przepiękne. Cudowne, nie mogę się oderwać od tej piosenki. Czekam na twoje tłumaczenie, chociaż ja i tak sobie to już tłumaczę na swój sposób, a i tak ma w sobie magię. :D