Autor Wątek: Język hiszpański  (Read 3193 times)

Offline Tola

  • Bosa Stopa
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Total likes: 3
  • „Sława izoluje ludzi od rzeczywistości. To zdarza
    • Ulubiona płyta:
      Fijación Oral Vol. 1
    • No, Tu, How do you do, Que vuelvas, La pared, Obtener un si, Dia especial
  • Imię: Karolina
Język hiszpański
« dnia: Kwiecień 15, 2015, 13:33:57 pm »
Pomyślałam, że w wątku na temat języków obcych nie można w pełni porozmawiać o tym ślicznym języku, jakim jest hiszpański. Myślę, że jakaś część osób zaczęła się go uczyć właśnie ze względu na Shakirę.
Tutaj możemy pisać ciekawostki na temat tego języka, doradzić uczącym się (a więc mi też), na przykład polecić jakieś dobre podręczniki do hiszpańskiego...

Ja obecnie korzystam z PRISMA COMIENZA i do samodzielnej nauki nawet się nadaje. Minusem jest tylko to, że w całości jest w obcym języku, czyli jest przeznaczony do pracy z nauczycielem. A tak mało gramatyki i po trochu łatwo się ją przyswaja.
Ostatnio kupiłam też PONS Hiszpański dla całkiem zielonych. Troszkę mnie denerwuje, że odpowiedzi są zaraz obok, dzięki czemu nie sposób nie spojrzeć na rozwiązania... :/
 A Wy uczycie się hiszpańskiego? Może macie zamiar, albo nie podoba Wam się ten język? :)

Offline Percabeth

  • Fan Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 616
  • Total likes: 134
  • Porque eres tu mi sol...
    • Ulubiona płyta:
      Oral Fixation Vol. 2
  • Imię: Julia
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2015, 14:22:15 pm »
Za niedługo zacznę się go uczyć.
Zabieram się do tego od półtora roku :P

Offline Tola

  • Bosa Stopa
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Total likes: 3
  • „Sława izoluje ludzi od rzeczywistości. To zdarza
    • Ulubiona płyta:
      Fijación Oral Vol. 1
    • No, Tu, How do you do, Que vuelvas, La pared, Obtener un si, Dia especial
  • Imię: Karolina
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2015, 14:35:17 pm »
No to powodzenia :) Hiszpański jest łatwiutki, wystarczy tylko opanować odmiany czasowników w danym czasie i słówka i już :D

Offline Peligrosa

  • Uczeń Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 363
  • Total likes: 97
    • Ulubiona płyta:
      Dónde están los ladrones
    • Octavo Día
  • Imię: Ola
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2015, 15:18:32 pm »
Uczęszczałam rok temu na kurs języka hiszpańskiego, jednakże pod końcówkę musiałam zrezygnować z pewnych powodów. Na tę chwilę bardziej skupiam się na angielskim, dlatego hiszpański odłożyłam "na później". Aczkolwiek z wielką chęcią powróciłabym do nauki, bo uważam, że naprawdę warto - język jest nie dość, że prosty, to używany w wielu krajach i po prostu pięknie brzmi :) Zresztą, jestem miłośniczką języków romańskich i postanowiłam sobie, że z pewnością nauczę się choć jednego z nich ;D

"Hay que empezar de cero
para tocar el cielo."

Offline Tola

  • Bosa Stopa
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Total likes: 3
  • „Sława izoluje ludzi od rzeczywistości. To zdarza
    • Ulubiona płyta:
      Fijación Oral Vol. 1
    • No, Tu, How do you do, Que vuelvas, La pared, Obtener un si, Dia especial
  • Imię: Karolina
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 15, 2015, 15:26:45 pm »
Ja w zeszłym roku w kwietniu właśnie chodziłam do Profi-Lingua. Nawet dobra ta szkoła, ale w pełni tego ocenić nie mogę, bo był to kurs drugi język gratis i było tylko 6 lekcji... Za dużo się nie nauczyłam, bo jechaliśmy z tym materiałem, więc żadnego powtarzania nie było. Trzeba było się uczyć tak naprawdę na własną rękę...

Offline James

  • Pracownik Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 176
  • Total likes: 42
  • I dare you to kiss me
    • Ulubiona płyta:
      Fijación Oral Vol. 1
    • Las de la intuición, No, Chasing Shadows
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2015, 16:27:14 pm »
Ja w zeszłym roku w kwietniu właśnie chodziłam do Profi-Lingua. Nawet dobra ta szkoła, ale w pełni tego ocenić nie mogę, bo był to kurs drugi język gratis i było tylko 6 lekcji... Za dużo się nie nauczyłam, bo jechaliśmy z tym materiałem, więc żadnego powtarzania nie było. Trzeba było się uczyć tak naprawdę na własną rękę...

Moja koleżanka uczy w profi lingua :D

Hiszpański rzeczywiście na początku wydaje się łatwy, bo jest sympatyczna odmiana, słówka no i tyle. Później wszystko zaczyna się komplikować i im dalej się zachodzi, tym robi się trudniej.

Też mogę śmiało stwierdzić, że Shakira była jednym z powodów, dla których zacząłem się uczyć hiszpańskiego. Niechęć do niemieckiego była chyba drugim :P

Obecnie jestem na drugim roku filologii hiszpańskiej i jest super. Chodzę też do szkoły podstawowej i obserwuję/prowadzę zajęcia lekcje. Fajnie, że mają już możliwość nauki w tym wieku.

Offline Tola

  • Bosa Stopa
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Total likes: 3
  • „Sława izoluje ludzi od rzeczywistości. To zdarza
    • Ulubiona płyta:
      Fijación Oral Vol. 1
    • No, Tu, How do you do, Que vuelvas, La pared, Obtener un si, Dia especial
  • Imię: Karolina
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 15, 2015, 17:08:23 pm »
O jak miło :) Ja też nie lubię niemieckiego, dla mnie on jest po prostu brzydki. Taki twardy, nie ma tej melodyjności.

Offline Inevitable

  • Kochanek Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 3,367
  • Total likes: 345
    • Ulubiona płyta:
      Dónde están los ladrones
    • Inevitable, Nada
  • Imię: Asia
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2015, 17:57:21 pm »
Co prawda o wiele bardziej wolę języki germańskie, zwłaszcza te z grupy skandynawskich, ale hiszpański jest jedynym wyjątkiem można powiedzieć XD Już jakieś dwa lata temu kupiłam sobie kurs do samodzielnej nauki, jakby kogoś interesowało podręcznik nazywa się "No hay problema!", ale jakoś nigdy nie zabrałam się za niego porządnie... Lekcje są tam dość rozbite. Ja robiłam zawsze z płyty, bo tam jest tego po prostu o wiele więcej, są opracowane powtórki, więc fajnie się z niego uczyło :D Na dzień dzisiejszy moje zainteresowanie tym językiem trochę zmalało, ale wciąż mam nadzieję nauczyć się go w przyszłości :D Na razie jednak wolę skupić się na angielskim i niemieckim.
When you feel so lonely (have you completely erased me?) I'll be here, here for you...


Offline Peligrosa

  • Uczeń Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 363
  • Total likes: 97
    • Ulubiona płyta:
      Dónde están los ladrones
    • Octavo Día
  • Imię: Ola
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2015, 18:48:27 pm »
I ja również nie lubię niemieckiego. Uczę się go, bo muszę. Z wielką chęcią wymieniłabym go na hiszpański, czy chociaż francuski  ogvup

"Hay que empezar de cero
para tocar el cielo."

Offline Tola

  • Bosa Stopa
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Total likes: 3
  • „Sława izoluje ludzi od rzeczywistości. To zdarza
    • Ulubiona płyta:
      Fijación Oral Vol. 1
    • No, Tu, How do you do, Que vuelvas, La pared, Obtener un si, Dia especial
  • Imię: Karolina
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 16, 2015, 16:58:42 pm »
Już jakieś dwa lata temu kupiłam sobie kurs do samodzielnej nauki, jakby kogoś interesowało podręcznik nazywa się "No hay problema!", ale jakoś nigdy nie zabrałam się za niego porządnie... Lekcje są tam dość rozbite. Ja robiłam zawsze z płyty, bo tam jest tego po prostu o wiele więcej, są opracowane powtórki, więc fajnie się z niego uczyło :D

No właśnie te kursy tak zachęcają, że można się nauczyć hiszpańskiego w przykładowo jeden miesiąc - to bzdura. W jednej lekcji powinna być jedna zasada gramatyczna i dużo słówek. W ten sposób łatwiej przyswaja się nowe reguły gramatyczne, a także słówka... A taki LINGO SuperKurs jest dla mnie po prostu beznadziejny... Mało słówek, a gramatyki... Nie powiem, że mało :) Musiałabym się chyba z 4 godziny dziennie uczyć, żeby coś zapamiętać... Teraz jestem zadowolona z PONSA i będę się go trzymać.

Offline Tola

  • Bosa Stopa
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Total likes: 3
  • „Sława izoluje ludzi od rzeczywistości. To zdarza
    • Ulubiona płyta:
      Fijación Oral Vol. 1
    • No, Tu, How do you do, Que vuelvas, La pared, Obtener un si, Dia especial
  • Imię: Karolina
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 16, 2015, 17:00:06 pm »
I co do tego zdania, co zacytowałam : nie lubię takich kursów, dla mnie hiszpańskojęzyczne podręczniki są najlepsze :)

Offline Lara

  • Rodzina Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 1,188
  • Total likes: 349
    • Ulubiona płyta:
      MTV Unplugged
    • Quiero mas
  • Imię: Larysa
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 05, 2015, 15:43:16 pm »
Dziękuję, ale wierz mi, że aż tak dużo nie rozumiem (chociaż ponoć jestem słuchowcem, kiedyś z testu mi wyszło xD). Przede wszystkim zazwyczaj nie nadążam, więc dany materiał muszę co chwilę zatrzymywać. Gdy ja tłumaczę sobie w głowie pierwsze słówka, osoba mówiąca jest już przy 10. xD Więc ani bym się z nikim nie dogadała, ani nie mogę oglądać nic dłuższego, bo to nie ma sensu. ;-; Nawet przetłumaczenie tych kilku zdań zajęło mi bardzo dużo czasu a i tak wyszło średnio. Twój komentarz podsunął mi pewien pomysł. :D Chyba od czasu do czasu zacznę sobie ćwiczyć spisywanie krótkich tekstów ze słuchu i zobaczymy, co z tego wyjdzie. O ile w ogóle uda mi się to zrealizować, bo to bardzo czasochłonne i pracochłonne i ciekawe, czy w ogóle przyniesie efekty... A może znacie jakieś metody na skuteczne opanowanie rozumienia ze słuchu? Chodzi o to, żeby nie trzeba było ślęczeć godzinami nad małym fragmentem i nie zatrzymywać go co chwilę. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki. :D PS Przepraszam, za mały off-top, jak coś to może przeniesiecie naszą dyskusje gdzie indziej. :D
Ja od dwóch tygodni uczę się hiszpańskiego za pomocą aplikacji mobilnej Babbel. Aplikacja jest bardzo fajna, bo zawiera różne ćwiczenia między innymi ćwiczenia na rozumienie ze słuchu. Jedynym mankamentem jest jej cena oraz fakt, że lekcje są prowadzone w języku angielskim, co czasami jest kłopotliwe bo ciężko się uczyć gramatyki hiszpańskiej po angielsku.

Offline sordomuda

  • Administrator
  • Shakirowy Fanatyk
  • *
  • Wiadomości: 5,874
  • Total likes: 452
  • Dance Or Die
    • Ulubiona płyta:
      Fijación Oral Vol. 1
    • Dia Especial, En Tus Pupilas
  • Imię: Dżoana
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 05, 2015, 17:29:49 pm »
Ja od dwóch tygodni uczę się hiszpańskiego za pomocą aplikacji mobilnej Babbel. Aplikacja jest bardzo fajna, bo zawiera różne ćwiczenia między innymi ćwiczenia na rozumienie ze słuchu. Jedynym mankamentem jest jej cena oraz fakt, że lekcje są prowadzone w języku angielskim, co czasami jest kłopotliwe bo ciężko się uczyć gramatyki hiszpańskiej po angielsku.

A gdzie kupiłaś tę aplikację?
Momentos inolvidables
09.12.2010 Berlin
17.05.2011 Łódź
13.06.2011 Paryż
14.06.2011 Paryż
08.10.2011 Kijów
18.06.2012 Gdańsk
27.03.2013 Paryż
03.06.2018 Hamburg
05.06.2018 Kolonia
07.06.2018 Antwerpia
09.06.2018 Amsterdam
06.07.2018 Barcelona
06.07.2018 Barcelona

Offline Lara

  • Rodzina Shakiry
  • *
  • Wiadomości: 1,188
  • Total likes: 349
    • Ulubiona płyta:
      MTV Unplugged
    • Quiero mas
  • Imię: Larysa
Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 05, 2015, 19:50:47 pm »
A gdzie kupiłaś tę aplikację?
W App Store, ale na androidzie też jest pewnie dostępna

Offline Suerte

Odp: Język hiszpański
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 15, 2015, 23:53:57 pm »
Cytat: xladykillerx
Ilonko, nie obrazimy się, jeśli swoje ćwiczenia będziesz praktykować na filmikach związanych z Shakirą. :D
Bardzo chętnie praktykowałabym głównie na Shakirze, jeśli przestałaby bełkotać. xD Zacznę chyba od Meksykanów, gdyż ich najlepiej rozumiem. Ale i tak perspektywa spędzenia sporej ilości czasu nad krótką wypowiedzą jest dla mnie nużąca. Teraz w sumie nie będzie tak źle, gorzej jak skończą się wakacje...

Cytat: Lara
Ja od dwóch tygodni uczę się hiszpańskiego za pomocą aplikacji mobilnej Babbel. Aplikacja jest bardzo fajna, bo zawiera różne ćwiczenia między innymi ćwiczenia na rozumienie ze słuchu. Jedynym mankamentem jest jej cena oraz fakt, że lekcje są prowadzone w języku angielskim, co czasami jest kłopotliwe bo ciężko się uczyć gramatyki hiszpańskiej po angielsku.
Dziękuję za informacje. :) Właśnie w kursie, z którego korzystam też są ćwiczenia ze słuchu, ale to dla mnie za mało. ;/ Słówek z angielskiego na hiszpański pewnie fajnie się uczy, a przy okazji szlifuje się drugi język, ale z gramatyką to rzeczywiście mogą być kłopoty, szczególnie, że nawet po polsku czasem ciężko jest zrozumieć, o co chodzi, a co dopiero w innym języku.

Cytat: Tola
Ostatnio kupiłam też PONS Hiszpański dla całkiem zielonych. Troszkę mnie denerwuje, że odpowiedzi są zaraz obok, dzięki czemu nie sposób nie spojrzeć na rozwiązania... :/
Jest na to sposób, wystarczy wziąć jakąś zakładkę do książki i zakryć rozwiązania. Ja zawsze tak robię i działa. :D

Cytat: Inevitable
Co prawda o wiele bardziej wolę języki germańskie, zwłaszcza te z grupy skandynawskich, ale hiszpański jest jedynym wyjątkiem można powiedzieć XD Już jakieś dwa lata temu kupiłam sobie kurs do samodzielnej nauki, jakby kogoś interesowało podręcznik nazywa się "No hay problema!", ale jakoś nigdy nie zabrałam się za niego porządnie... Lekcje są tam dość rozbite. Ja robiłam zawsze z płyty, bo tam jest tego po prostu o wiele więcej, są opracowane powtórki, więc fajnie się z niego uczyło :D
Podręcznik "No hay problema!" jest bardzo fajny, przede wszystkim ze względu na to, że gramatyka jest tam bardzo klarownie wytłumaczona. Dobry kurs, ale  na etapie "drugiego kontaktu" z językiem. Dla całkiem początkujących może się wydawać nieco zagmatwany, aczkolwiek dla osób, które już miały do czynienia z językiem hiszpańskim jest idealny. :D Jedynym minusem jest to, że w kursie na CD dołączonym do podręcznika jest trochę więcej materiału, bo ja zazwyczaj lubię się uczyć najpierw z podręcznika, a potem sobie utrwalam materiał z płytą. :D

Cytat: Tola
No właśnie te kursy tak zachęcają, że można się nauczyć hiszpańskiego w przykładowo jeden miesiąc - to bzdura..
Ale autorzy kursu "No Hay Problema!" wcale nie twierdzą, że nauczysz się języka w miesiąc. W ciągu pół roku przerabiasz jeden poziom, oczywiście w zależności od tego, ile czasu spędzisz na codziennej nauce, bo z tym kursem trzeba się codziennie uczyć, jeśli np. 20-30 minut to przerobienie jednego poziomu zajmuje pół roku właśnie, aczkolwiek jeśli wydłużysz ten czas do 40-60 minut dziennie, opanujesz jeden poziom w trzy miesiące. Chociaż wiadomo, że każdy uczy się w innym tempie, jednemu nauka zajmie krócej, innemu dłużej.

Jeśli ktoś chciałby wpróbować ten kurst, można to zrobić na tej stronie: http://www.supermemo.net.pl/ po uprzednim zarejestrowaniu się.

Cytat: Tola
W jednej lekcji powinna być jedna zasada gramatyczna i dużo słówek. W ten sposób łatwiej przyswaja się nowe reguły gramatyczne, a także słówka... A taki LINGO SuperKurs jest dla mnie po prostu beznadziejny... Mało słówek, a gramatyki... Nie powiem, że mało :) Musiałabym się chyba z 4 godziny dziennie uczyć, żeby coś zapamiętać...
Polemizowałabym. To by się raczej sprawdziło np. w przypadku angielskiego. Gramatyka w hiszpańskim jest bardzo skomplikowana, więc to normalne, że zajmuje sporo miejsca w lekcjach, ale fakt faktem lekcje rzeczywiście nie powinny składać się tylko z gramatyki. Zresztą zazwyczaj od razu nie przerabia się jednej lekcji, to rzeczywiście dużo by zajęło, najlepiej jes z każdej lekcji wydzielić sobie pewną część, żeby za bardzo się nie przemęczać.

Wracając jeszcze do zgubnych tytułów typu jak wspomniałaś "w miesiąc", itd. to też jestem im przeciwna. Zazwyczaj w takich podręcznikach jest mało materiału, wszystko jest zagmatwane, a gramatyka wyjaśniona jedynie bardzo ogólnikowo. Dobre dla turystów wybierających się na wakacje do Hiszpanii, albo jako podręczniki "pierwszego kontaktu" z językiem, bo szybko można je przerobić. Fakt faktem, jeśli nie jest się jakimś hiperpoliglotą to w życiu w takim czasie nie opanuje języka nawet na poziomie podstawowym. Najbardziej bawią mnie książeczki typu "1000 najważniejszych słów" i zapewnienia autorów, że słowa są tak dobrane, że jeśli się ich nauczymy to będziemy dużo rozumieć. Totalna bzdura, słyszałam, że do osiągnięcia pewnej biegłości językowej potrzeba 15 000 słów, ponieważ tyloma posługuje się przeciętny native speaker.

Cytat: Tola
I co do tego zdania, co zacytowałam : nie lubię takich kursów, dla mnie hiszpańskojęzyczne podręczniki są najlepsze :)
Pewnie, gdy pracuje się z nauczycielem takie podręczniki są dobre. Inaczej jest, gdy uczy się języka na własną rękę. Taki podręcznik nie uwzględnia też tego, co danej nacji sprawia trudności. Co innego będzie trudne dla Polaków, a co innego dla Portugalczyków czy Arabów. Podręczniki wyłącznie po hiszpańsku dobre są dla osób zaawansowanych, chcących poszerzyć swoją wiedzę, lub przynajmniej mocno średnio zaawansowanych. Nie wyobrażam sobie, żeby początkujący samouk był w stanie uczyć się tylko z takiego podręcznika...